OLYMPUS DIGITAL CAMERA Bez kategorii

Czas jak Amazonka.

 Kiedy patrzy  się na rzekę Amazonkę z brzegu, wydaje się być bardzo leniwą rzeką. Płynie dostojnie i powoli. Ale wystarczy wskoczyć w jej nurt, by zdać sobie sprawę, że to tylko pozory. To tylko tak się wydaje, że je wolno płynącą rzeką. A wszystko przez jej ogrom. I kiedy już jesteś w wodzie, uświadamiasz sobie, że płynięcie pod prąd to strata czasu. Człowiek się namacha i nie ma efektu. W najlepszym wypadku, przy najwyższym wysiłku jest się w miejscu.

To samo stało się ze stroną. Ostatni wpis marzec. Dobrze, że jest ktoś, kto mi przypomniał, że wypadało by coś zamieścić. To nie tak, że tego nie chciałem, ale ten rok był jakiś taki, że jak tylko przyjeżdżałem do Iquitos to nieplanowanie i wcale nie był mi w głowie komputer. A to złamane palce w zabawie skok Tarzana, a to poobijany kręgosłup w wyniku upadku, a to potężne zatrucie jajkami, utrata wszystkich materiałów zdjęciowych jakie udało mi się zgromadzić w tym roku. I tak dotrwałem do wakacji w Polsce, czekając na koniec roku z nadzieją, że będzie lepiej. Po po powrocie z polski ciąg dalszy. Silne zapalenie spojówek. Choć to było niesamowite doświadczenie, które wyglądało tu jak epidemia. Wychodząc na ulice widziałeś 80 procent ludzi, którzy jak wampiry chodzili z przekrwionymi oczami. Każdy promyk słońca sprawiał, że łzy lały się strumieniami. Nawet w pewnym momencie dyskutowaliśmy, że coś w tym stylu tylko powodując śmierć stało się za czasów kolonizatorskich. Kiedy to przybysze przywieźli ze sobą choroby, na które Indianie nie byli odporni. Klimat sprawia, że każda choroba rozchodzi się błyskawicznie. I w Aptekach na próżno można było pytać o kropelki do oczu. A nawet ten wpis jest przez przypadek, bo i tym razem nie planowałem przyjechać, ale złamany i bolący ząb mnie do tego zmusił.

IMG-20171023-WA0001                     IMG-20171226-WA0002

Cały rok zaległości wiec w wielkim skrócie, niektóre interesujące wydarzenia z ostatnich dwóch miesięcy.

Choć ja w Polsce trochę odpoczywałem, trawa na naszym parafialnym polu juki na urlop nie poszła. Wręcz przeciwnie. Trochę jej narosło. Na szczęście zawsze można liczyć na pomoc. Minga czyli wspólna praca, na którym nie może zabraknąć masato, wspólny posiłek i po sprawie. Może zrodziło się w was pytanie ale jak to parafialne pole? A no to tak jak w dawnej Polsce. Ludzie ci są bardzo ubodzy i kościół nasz w dużej mierze utrzymuje się z pomocy z innych krajów. Ale by nauczyć miejscowych odpowiedzialność za kościół, który jest przecież nasz wspólny i wszyscy musimy się o niego troszczyć, postanowiliśmy utworzyć 2 hektary pola. Choć zyski to kropla w morzu, zyski z bycia razem przy pracy, wspólne śmiechy, uciekanie przez osami, wężami niezastąpione.

IMGP5012

Tak przy okazji Dziękuję za każde wsparcie ofiarowane na naszą misję. Dzieciakom i młodzieży ze szkoły na Kowalowcu, którzy zawsze pamiętają o rówieśnikach z okazji świat. Miło wiedzieć i czuć, że są ludzie którzy nie myślą tylko o sobie i tych którzy są blisko, ale interesują się też losami tych, z którymi pewnie nigdy nie zamienią ani słowa. Żałuję, że podczas pobytu w ojczyźnie nie do wszystkich udało się dotrzeć, ale myślę, że wszystko jest do nadrobienia. Za rok.

W tym roku udało mi się połączyć dwie piękne tradycje. Pół października różaniec w Polsce, a druga połowa to modlitwy, procesje, vellady (taniec jako modlitwa) przed obrazem Seńor de los Milagros. Zakończone naszym parafialnym odpustem.

IMGP5102         IMGP5057

Podczas którego wiele emocji przyniósł konkurs tańca. A wszystko dlatego, że postanowiliśmy wystawić i naszą ekipę taneczną. Przygotowania trwały 2 tygodnie. Pod pilnym okiem Wszechmogącego.

IMGP5030

A rywalizacja była zacięta. Pojawiła się ekipa z Iquitos. Która zademonstrowała taniec przedstawiający polowanie na Paiche (rybe gigant).

  IMGP5463

Zespól z Indiany, który przedstawił nam jak wygląda cięcie i zbieranie ryżu.

IMGP5547

A moje i nie tylko moje serce było z naszymi, ostatecznie aż dwoma ekipami parafialnymi. Jedna z nich przedstawiając taniec z czasów kauczuku

  IMGP5531

i druga jak wygląda radość wioski Yagua z narodzenia dziecka. Nie ukrywam, że ucieszyłem się wspólnie z młodzieżą ze zwycięstwa. Choć też to, że udało nam się wrócić do korzeni, do pięknej kultury, tradycji, strojów i muzyki było też sukcesem. Nasza parafia to przecież wioski Yagua.

IMGP5611IMGP5614

Na zakończenie roku kalendarzowego, nigdy nie brakuje pracy duszpasterskiej, a to wszystko przez to, że to też koniec roku szkolnego

IMGP6540

i duszpasterskiego. A więc Komunie i Bierzmowania.

IMGP5902 IMGP5756

Biskup podczas Bierzmowania kilkakrotnie wracał, do stwierdzenia, że nasza parafia jest wyjątkowa i przez to ma też liczne zobowiązania. A to dlatego, że jako jedyna ma grupę sióstr zakonnych i aż 2 księży. A to za sprawą ks. Kamila, który po zakończeniu roku przygotowań dotarł i jest wspólnie z nami. Ksiądz, jak mawiał św. Jan Maria Vianey, to ten, który sprowadza Chrystusa na Ziemie. Tak więc na rozpoczęcie swej posługi w Peru, ks Kamil udzielił naszym dzieciakom i młodzieży z Yanashi Pierwszej Komunii Świętej.

IMGP6341

Tak dotarliśmy do świąt. Pewnie miło by było spędzić święta razem,Daleko ale w polskiej atmosferze z Kamilem. Ale Pan Bóg się kazał dzielić. Tak więc, gdy Kamil pozostał w wiosce ja udałem się do jednej z wiosek, by tam przez ponad tydzień wspólnie z mieszkańcami i dziećmi przygotować się do Bożego narodzenia. Jak się okazało pierwszy raz tak świątecznie. Zawsze animator ograniczał się do celebracji słowa. A tym razem nauczyli się, że celebracja może być bardziej urozmaicona. Była żywa szopka. Gdzie Jezus spisał się na medal i wcale nie płakał.

IMGP6588

Dzieciaki pięknie śpiewały i przedstawiły nam historię narodzenia.

IMGP6628

Prawie jak w Polsce. No tylko zabrakło karpia. Ale to nie ta kultura. Choć też było świątecznie. Był kurczak i nie było ryżu jak co dzień tylko ziemniaki. Z których nie ukrywam że się ucieszyłem.  Jak kochałem ryż tak już go tylko lubię.

IMGP6634

To tak w wielkim skrócie. A że czas Świąteczny to też czas postanowień. Pisząc robię postanowienie, że w tym roku poprawie się jeśli chodzi o blog.

Wesołych Świąt i Nowego Roku.

Miłego oglądania zdjęć w galerii.