Bez kategorii

Asamblea 2016

Żyjąc w parafiach tak odległych od siebie niezbędne jest, by choć raz  w roku spotkać się. Praktyką lat poprzednich, przedstawiciele wszystkich wspólnot zjechaliśmy się na  ,,Asamble’’. O tym spotkaniu już kiedyś pisałem.

DSCN8747

Pierwszym powodem zjazdu jest podsumowanie roku poprzedniego. By zobaczyć dokąd zmierzamy w naszym ,,wikarialnym canoa”.

P1180941

By patrzeć w przyszłość trzeba jednak poznać przeszłość. Już pierwsze spojrzenie uświadamia nam, że jesteśmy nie tylko w kryzysie ekonomicznym, ale i duszpasterskim. Brakuje Misjonarzy. Począwszy od świeckich animatorów. A na księżach skończywszy. Jak w ewangelii  ,,Żniwa wielkie, ale robotników mało’’.

P1180884

Kolejny  to, by umocnić się duchowo. Rok miłosierdzia jest idealny. I to tematyka naszych rekolekcji i wykładów. W której głównym prelegentem był nasz biskup. Tematyka ,,Chrystus i jego kościół”. Eklezjologia. Poczułem się jak w seminarium. I niestety, w rozmowach z moimi animatorami, przyznawali, że nie za wiele z tego zrozumieli.

DSCN3354

W wielkim tygodniu celebruje się Msze Krzyżma. w naszym przypadku nie jest możliwe, by przyjechać na wielki czwartek do katedry i wrócić do parafii. Więc  już teraz odnowiliśmy przyrzeczenia kapłańskie i biskup poświęcił oleje. I w ten sposób Msze Krzyżma celebrowaną w Wielki Czwartek już mamy za sobą.

DSCN8797

Nigdy nie brakuje też rozmów na temat ochrony środowiska i waloryzacji miejscowej kultury. W tym roku organizatorzy zaproponowali nam naukę przygotowywania la planta. To miski przygotowywane z owocu drzewa Wingo. Które mają wiele zastosowań. Począwszy od naturalnego nocnika a na miskach i kubkach do picia skończywszy. I takie zastosowanie przyjeliśmy. Pozbyć się kubków plastikowych  na rzecz pięknie ozdobionych. Jak nie mam zdolności plastycznych, ale przy pomocy i ze wskazówkami specjalisty efekt przerósł moje oczekiwania.

W tej częściowo nowej ekipie, nowa siostra i jeden profesor religii, wracamy do Yanashi, by świętować wielki tydzień i zmartwychwstanie.

Bez kategorii

podaj cegłe

Po Bożym narodzeniu był idealny czas, by wziąć się trochę do pacy zanim woda uniemożliwi zrobienie czegokolwiek. A do tego pod swój dach przyjąłem wolontariusza z Austrii więc, by się nie nudził trzeba mu było coś zorganizować.

DSCF0670

Wspólnie śmialiśmy się, że w dżungli to wiele rzeczy jest na opak. I tak, gdy w Austrii wielu rodaków zajmuje się budowlanką, tak Gabryel też świetnie dawał sobie z tym rade. Może dlatego, że ma polskie korzenie. W ten sposób, powoli dom nabiera innego wyglądu.

DSCF0679

Ale tak jak ponoć nie od razu Rzym zbudowano, jemu też jeszcze wiele brakuje.

DSCF0676

Na ten czas zaplanowaliśmy ruszenie prac przy kościele. Który między innymi nie ma rynien. W trakcie ulewnych opadów woda wlewa się do kościoła. I jest jej pełno wokół. Obserwując jak szybko rdzewieją te wykonane z metalu postanowiliśmy zrobić własne, plastikowe. Takich tu się nie kupi, ale rury tak. Więc piła w dłonie i tniemy. Wyszły świetnie. Zobaczymy jak będą funkcjonować. Zamontujemy je jeszcze przed świętami.

Nadszedł też czas rozbiórki dwóch murków. Wcześniej służyły jako parawan. W zakrystii był bowiem gabinet, gdzie siostry przyjmowały chorych. Ale już tej funkcji nie pełni. Z powodu obniżającej się posadzki ciągnęły za sobą ściany. Obawiając się, że nie przetrzymają tegorocznej wody, trzeba było je zburzyć. Na malowanie poczekamy, aż woda wejdzie do kościoła i opadnie. Czyli za jakieś 5 miesięcy. Taka krótka przerwa w pracy.

To na zdjęciu to nie nowy pomnik samuraja,

SAMSUNG CSC

ale budowa filaru pod zbiornik na wodę. I tu Pan Bóg nam błogosławił. Już obawiałem się, że nie tylko cement będziemy ściągać z Iquitos ale i piasek. A  tu nagle w ciągu kilku dni woda tak opadła, że pojawiły się plaże na rzece. W taki sposób Bóg dorzucił cząstkę do naszych remontów – piach.

SAMSUNG CSC

Choć było dość sporo pracy fizycznej nie można zaniedbywać obowiązków duszpasterskich.  Odwiedzaliśmy wioski przynależące do naszej parafii. To czas na pogaduchy

I  pracy z animatorami, by byli jak najlepiej przygotowani do tego co robią.

W Polsce ferie a u nas wakacje. To dobry czas by po woli ruszyć z projektem muzycznym. O nim w swoim czasie napisze trochę więcej.

SAMSUNG CSC

A by mieć na to siły trzeba zdrowo się odżywiać. To czas aligatorów. Choć nie udało się upolować ani jednego. Zwiał w ostatniej chwili. Po zarwanej nocy na talerzu pojawił się przepyszny ogon. Dobrze, że inni mają więcej szczęścia i doświadczenia.

.SAMSUNG CSC